ikona-lokalizacja

ul. Plebiscytowa 49A
40-041 Katowice

Omańkowska Janina (1859-1927)

Publicystka, nauczycielka i działaczka społeczna. Posłanka na Sejm Śląski I kadencji (1922–1929), któremu przewodniczyła na pierwszych obradach jako marszałek senior.

Prezydent policji poznańskiej charakteryzował ją w raporcie jako „jedną z tych bezczelnych politykujących polskich kobiet, niezwykle zręczną w działaniu i w mowie, która wtyka swój nos wszędzie, zakładając stowarzyszenia, pisząc broszury, agitując, która przysporzy państwu pruskiemu sporo kłopotów.” Publicystka, nauczycielka i działaczka społeczna. Posłanka na Sejm Śląski I kadencji (1922–1929), któremu przewodniczyła na pierwszych obradach jako marszałek senior. Swoje umiłowanie do ojczyzny wyrażała w słowie pisanym w wielu czasopismach jako jedna z ich redaktorek, a także w czynie.

Aktywnie działała na rzecz kobiet na Górnym Śląsku jako członkini Towarzystwa Kobiet oraz włączała się w liczne akcje społeczne, między innymi z ramienia Towarzystwa Czytelni Ludowych. Czynnie działała na rzecz ofiar pierwszej wojny światowej, a później wspierała powstańców śląskich. W wieku 63 lat została posłanką na Sejm Śląski i jako druga kobieta na świecie w 1922 roku przewodniczyła obradom parlamentarnym.

Janina Omańkowska została upamiętniona w sali ludzi powstań i okresu międzywojennego oraz w sali społeczników, ludzi polityki i administracji.