ikona-lokalizacja

ul. Plebiscytowa 49A
40-041 Katowice

Oferta dla szkół - lekcje, warsztaty, wykłady

Działalność edukacyjna naszej instytucji obejmuje lekcje, warsztaty oraz wykłady poświęcone postaciom upamiętnionym w Panteonie Górnośląskim oraz historii Polski i Górnego Śląska w XX i XXI wieku.

Warsztaty  

Robert Oszek – kapitan „krążownika szos”

zajęcia dla młodych majsterkowiczów

Grupa wiekowa: 8 – 13 lat

Opis zajęć: Zajęcia dla młodych majsterkowiczów z klas II-V, podczas których uczestnicy poznają postać kapitana Roberta Oszka i będą mogli wykonać kartonowy model jego „krążownika szos”. 

Czas trwania: 90 minut

„Na tropie ludzi (nie) zwykłych – gra zespołowa

Grupa wiekowa: 10-19 lat

Opis zajęć: Gra detektywistyczna. Na podstawie zagadek, map i zdjęć uczestnicy samodzielnie tropią bohaterów Panteonu. Przewidziano dwa poziomy trudności (klasy IV-VI, VII-VIII i szkoły ponadpodstawowe).

Czas trwania: 60-70 minut

 

FILM Z ZAJĘĆ 

„Śladami śląskich bohaterów” – tworzenie własnych przypinek

Grupa wiekowa: 6-13 lat

Opis zajęć: W trakcie lekcji uczestnicy będą aktywnie zwiedzać Panteon Górnośląski, m.in. samodzielnie wyszukując informacje o osobach upamiętnionych i biorąc udział w wyścigach żużlowych, a podczas warsztatów plastycznych będą mieli okazję własnoręcznie wykonać przypinki przedstawiające wybranych przez siebie bohaterów Panteonu Górnośląskiego.

Czas trwania: 90 minut

„Życie w średniowiecznym klasztorze” – warsztaty kaligraficzne

Grupa wiekowa: 7-13 lat

Opis zajęć: W ich trakcie uczestnicy przenikną klasztorne mury, by poznać codzienne życie w średniowiecznym zakonie, które kryło w sobie wiele tajemnic. Jedną  z nich było skryptorium, w którym uczestnicy sięgną po pióra i kałamarze i wcielą się w zakonnych skrybów.  

Czas trwania: 60-70 minut

FILM Z ZAJĘĆ

„Opowieść o niezwykłych mieszkankach Górnego Śląska”

warsztaty plastyczne

Grupa wiekowa: 6 – 15 lat

Opis zajęć: W czasie zajęć uczestnicy poznają sylwetki wybranych bohaterek Panteonu Górnośląskiego oraz zapoznają się z ich niezwykłymi historiami. Ponadto, podczas warsztatów plastycznych będą wykonywać wizerunki wybranych przez siebie bohaterek.

Czas trwania: 60-70 minut

„Powrót części Górnego Śląska do Macierzy” 

warsztaty z tworzenia własnych plakatów z okresu powstań śląskich

Grupa wiekowa: 12-15 lat

Opis zajęć: W ich trakcie uczestnicy przeniosą się w burzliwy okres powstań śląskich i plebiscytu, aby zobaczyć jak część Górnego Śląska powróciła do II Rzeczypospolitej. W pewnym momencie uczestnicy zasiądą w komisariatach plebiscytowych, by przygotować własne plakaty plebiscytowe.

Czas trwania: 60-70 minut

„Duchowe dzieje Górnego Śląska” – warsztaty plastyczne

 

Grupa wiekowa: 13 – 15 lat

Opis zajęć: W czasie zajęć uczniowie będą mieć okazję zapoznać się z przełomowymi dziejami związanymi z budowaniem i rozwojem górnośląskiego Kościoła w ostatnim stuleciu. W tym procesie kluczową rolę odgrywali biskupi, jednak ich herby będą wykonane przez uczestników zajęć.

Czas trwania: 60-70 minut

„W pamięci zawsze żywe – o niezłomnych kobietach Górnego Śląska”

Zwiedzanie tematyczne.

Grupa wiekowa: 14-19 lat

Opis zajęć: Kim były kobiety niezłomne ze Śląska? Z jednej strony idealistki, patriotki, ale z drugiej strony – matki, żony, córki, siostry. Kobiety o różnym statusie społecznym, różnych przekonaniach religijnych. Często wyłamujące się z przyjętych społecznych konwenansów, przełamujące bariery własnych słabości, czy ludzkich oczekiwań. Przede wszystkim były to marzycielki, które nie zawahały się sięgnąć po swoje marzenia.

Czas trwania: 90 minut

„Przełomowe lato 1980 roku”

Grupa wiekowa: 16-19 lat

Opis zajęć: W czasie zajęć uczniowie zapoznają się z wydarzeniami, które działy się na przełomie sierpnia i września 1980 roku na Wybrzeżu Gdańskim i na Górnym Śląsku. Uczestnicy będą mieć okazję wczuć się mocniej w tamten czas poprzez stworzenie własnych postulatów.

Czas trwania: 60-70 minut

Rezerwacja na warsztaty

Dział Merytoryczny

Telefon: 784 906 432 

Adres: Katowice ul. Plebiscytowa 49A, wejście od ul. Wita Stwosza

Koszt zajęć: bilet grupowy 10 zł./os.: opiekun 1 zł/os.: dodatkowo opłata 40 zł.

E-mail: biuro@panteon-gornoslaski.pl

Strona internetowa: www.panteon-gornoslaski.pl

Wykłady

„Jeden dzień, który zmienił wszystko. Tadeusz Pragłowski i Golgota Wschodu.”  

Grupa wiekowa: 15-19 lat 

Opis wykładu: prelekcja dotyczy Zbrodni Katyńskiej oraz postaci lekarza Tadeusza Pragłowskiego, który został oddelegowany do Katynia w 1943r. w pierwszej polskiej komisji sądowo-lekarskiej. Jego spostrzeżenia miały ogromny wpływ na ustalenie sprawcy i czasu popełnienia tej masowej zbrodni. Jego udział w komisji technicznej PCK miał negatywny wpływ na jego dalsze życie, a zwłaszcza na karierę naukową. 

Czas trwania: 40-50 minut 

„Legenda Wojciecha Korfantego” 

Grupa wiekowa: 15-19 lat 


Opis zajęć: prelekcja dotyczy życia i działalności Wojciecha Korfantego, którego możemy określić mianem europejskiego polityka początku XX wieku. W trakcie wykładu przyjrzymy się jego niezwykłej karierze politycznej, odpowiemy na pytanie dlaczego Korfanty uważany jest za jednego z Ojców Niepodległości oraz przedstawimy jego burzliwe losy po zamachu majowym w 1926 r. 

Czas trwania: 40-50 minut.

Rezerwacja na wykłady

Dział Merytoryczny

Telefon: 784 906 432 

Adres: Katowice ul. Plebiscytowa 49A, wejście od ul. Wita Stwosza

Wykłady są bezpłatne. 

E-mail: biuro@panteon-gornoslaski.pl

Strona internetowa: www.panteon-gornoslaski.pl

Parkingi dla grup zorganizowanych 

Grupy zorganizowane mogą korzystać z parkingu, który jest zlokalizowany w pobliżu Panteonu Górnośląskiego. Zapisując daną grupę prosimy o podanie informacji, że chcą Państwo skorzystać z miejsca parkingowego.  

Regulamin zwiedzania

Plik w formacie PDF