ikona-lokalizacja

ul. Plebiscytowa 49A
40-041 Katowice

Czym jest Panteon

Panteon Górnośląski w Katowicach to nowa instytucja kultury, której celem jest pokazanie kulturowo – społecznego bogactwa ziemi śląskiej, jako cennej cząstki Rzeczypospolitej. Opowieść o ostatnich stu latach historii Górnego Śląska napisana zostanie poprzez przybliżenie życia i osiągnięć najważniejszych postaci „stąd” – powstańców śląskich, ofiar totalitaryzmów, ludzi Kościoła oraz wybitnych przedstawicieli nauki, kultury i sportu.

Sylwetki osób upamiętnionych w Panteonie są prezentowane w postaci stanowisk multimedialnych, w których znajdują się szczegółowe biogramy, filmy oraz materiały zdjęciowe im poświęcone.

Panteon jest formą uznania i podziękowania za wierność i poświęcenie dla Ojczyzny, widzianej zawsze w polskiej macierzy. Tworzona od podstaw instytucja kultury jest szkołą ukazującą praktyczne formy patriotyzmu. Minione totalitaryzmy zniekształciły historię ostatniego stulecia. Działalność instytucji to także próba wypełnienia luki pamięci i naprawienia zaniedbań związanych z przechowaniem i przekazywaniem świadectw o historii. Powstanie Panteonu Górnośląskiego i jego działalność ma zmierzać do przywrócenia obiektywnego i rzetelnego przekazu historycznego z uwzględnieniem ważnych dla Górnego Śląska postaci.

Przestrzeń całkowita Panteonu Górnośląskiego wraz z tarasem widokowym – 2100 m². Przestrzeń ekspozycyjna 1400 m².

Lisa osób upamiętnionych w Panteonie Górnośląskim w Katowicach jest otwarta i będzie systematycznie powiększana.

Film prezentujący przestrzenie Panteonu

Plan ekspozycji

Panteon - plan schematyczny
Plan schematyczny (kliknij aby pobrać pdf)

Opinie gości zamieszczone w księdze pamiątkowej

  • Gratuluję pomysłu ! Uczta duchowa dla każdego, nie tylko Ślązaka. Z pewnością jeszcze nie raz tutaj przybędziemy rodzinnie i z młodzieżą szkolną.

 

  • Jeździmy po świecie. Cudze chwalimy a swojego nie znamy. Chwała tym którzy pomysł zrealizowali na naszej śląskiej ziemi. Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy fizycznie i duchowo zobaczyć naszych wielkich poprzedników.

 

  • Każdy Górnoślązak musi tu być – poznać historię małej Ojczyzny.

 

  • Wspaniałe świadectwo dla Ślązaków!!! Gratulujemy tego pomysłu.

 

  • Mój zachwyt nie ma granic. Wchodziłem z zastrzeżeniem, wychodzę –  do głębi. Przyjaźń ze Śląskiem zyskała nowy wymiar. Wielka wdzięczność dla bohaterów tej opowieści, pomysłodawców i realizatorów POMNIKA postaci zasłużonych dla Śląska i Polski.

 

  • Jestem pod wielkim wrażeniem. Dziękuję za możliwość zapoznania się ze wspaniałymi ludźmi Górnego Śląska. Wspaniały przewodnik. Dziękuję.

 

  • Bardzo dziękujemy za LEKCJĘ HISTORII – przystępna forma nawet dla 8-latka. Wspaniała Pani Przewodnik. Dziękujemy.

 

  • Dziękujemy za możliwość poznania historii w tak pięknym wydaniu jak Panteon Górnośląski i możliwość popatrzenia na nasze miasto z tarasu na dachu katedry.

 

  • Z ogromną radością odwiedziliśmy Górnośląski Panteon i dziękujemy za pięknie ukazanie historii naszej Śląskiej ziemi pisanej przez wspaniałych ludzi ukazanych w intensywny sposób w Panteonie.

Panteon Górnośląski w Katowicach jest instytucją kultury prowadzoną przez Województwo Śląskie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Archidiecezję Katowicką oraz Miasto Katowice jako wspólna instytucja kultury. Nadzór bezpośredni nad Panteonem Górnośląskim
sprawuje Zarząd Województwa Śląskiego.