ikona-lokalizacja

ul. Plebiscytowa 49A
40-041 Katowice

Czym jest Panteon

Panteon Górnośląski w Katowicach to nowa instytucja kultury, której celem jest pokazanie kulturowo – społecznego bogactwa ziemi śląskiej, jako cennej cząstki Rzeczypospolitej. Opowieść o ostatnich stu latach historii Górnego Śląska napisana zostanie poprzez przybliżenie życia i osiągnięć najważniejszych postaci „stąd” – powstańców śląskich, ofiar totalitaryzmów, ludzi Kościoła oraz wybitnych przedstawicieli nauki, kultury i sportu.

Sylwetki osób upamiętnionych w Panteonie są prezentowane w postaci stanowisk multimedialnych, w których znajdują się szczegółowe biogramy, filmy oraz materiały zdjęciowe im poświęcone.

Panteon jest formą uznania i podziękowania za wierność i poświęcenie dla Ojczyzny, widzianej zawsze w polskiej macierzy. Tworzona od podstaw instytucja kultury jest szkołą ukazującą praktyczne formy patriotyzmu. Minione totalitaryzmy zniekształciły historię ostatniego stulecia. Działalność instytucji to także próba wypełnienia luki pamięci i naprawienia zaniedbań związanych z przechowaniem i przekazywaniem świadectw o historii. Powstanie Panteonu Górnośląskiego i jego działalność ma zmierzać do przywrócenia obiektywnego i rzetelnego przekazu historycznego z uwzględnieniem ważnych dla Górnego Śląska postaci.

Przestrzeń całkowita Panteonu Górnośląskiego wraz z tarasem widokowym – 2100 m². Przestrzeń ekspozycyjna 1400 m².

Lisa osób upamiętnionych w Panteonie Górnośląskim w Katowicach jest otwarta i będzie systematycznie powiększana.

Plan ekspozycji

Panteon - plan schematyczny
Plan schematyczny (kliknij aby pobrać pdf)
logo-slaskie
logo-MKiDN
logo-archidiecezja-katowicka
katowice_logo_poziom_kolor

Panteon Górnośląski w Katowicach jest instytucją kultury prowadzoną przez Województwo Śląskie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Archidiecezję Katowicką oraz Miasto Katowice jako wspólna instytucja kultury. Nadzór bezpośredni nad Panteonem Górnośląskim
sprawuje Zarząd Województwa Śląskiego.