Ikona lokalizacja

ul. Plebiscytowa 49A
40-041 Katowice

Turyści indywidualni

Wystawa główna składa się z kilku przestrzeni ekspozycyjnych, w których zostały zaprezentowane sylwetki wybitnych mieszkańców Górnego Śląska. Zwiedzanie wystawy rozpoczyna się od przestrzeni kultury, gdzie są zaprezentowani laureaci nagrody Lux ex Silesia, ludzie sztuki oraz sportu. Drugi blok tematyczny – przestrzeń bohaterów – dotyczy ludzi powstań śląskich oraz dwudziestolecia międzywojennego, bohaterów walki z totalitaryzmami oraz społeczników. Ostatnia część wystawy – przestrzeń duchowa – przedstawia sylwetki zasłużonych duchownych, biskupów oraz błogosławionych i świętych.

Turyści rozpoczynają zwiedzanie od projekcji filmu „Panteon Górnośląski. Zwierciadło minionych lat”, który jest wprowadzeniem do ekspozycji. W trakcie zwiedzania, osoby przechodzą kolejno do sal – Lux es Silesia, Ludzi Nauki, Ludzi Muzyki, Ludzi Literatury, Ludzi Sportu, Ludzi Powstań, Ludzi wobec totalitaryzmu, Kamienia Węgielnego, Społeczników, Duchowości, Krypty Biskupów, Ludzi Świętych.

W sali poświęconej Ludziom Powstań, zwiedzający mogą zobaczyć krótki film fabularny „Górny Śląsk 1919-1921. W cieniu powstań i plebiscytu”. Natomiast w przestrzeni dotyczącej bohaterów walki z totalitaryzmami, wyświetlana jest projekcja „Człowiek wobec totalitaryzmów”.

Integralną częścią wystawy jest przejście przez kryptę grobową biskupów katowickich, gdzie zostali pochowani Arkadiusz Lisiecki, Stanisław Adamski i Herbert Bednorz. W krypcie można podziwiać piękną polichromię przedstawiającą sceny z Apokalipsy świętego Jana Apostoła, autorstwa katowickich artystów – Joanny Piech i Romana Kalarusa.

Sylwetki osób upamiętnionych w Panteonie są prezentowane w postaci stanowisk multimedialnych, w których znajdują się szczegółowe biogramy, filmy oraz materiały zdjęciowe im poświęcone.

Dodatkowo, z poziomu wystawy Panteonu Górnośląskiego, istnieje możliwość wjazdu na taras widokowy, gdzie można podziwiać piękna panoramę Katowic. Taras jest czynny w godzinach otwarcia ekspozycji. W przypadku złych warunków pogodowych, taras jest zamknięty.

Grupy zorganizowane 

Panteon Górnośląski w Katowicach można zwiedzać z przewodnikiem po wcześniejszym umówieniu wizyty. Zwiedzanie całej wystawy wraz z prezentacją trzech filmów (wprowadzający; powstania śląskie oraz ludzie wobec totalitaryzmów) zajmuje około 90 minut. Zwiedzanie może zostać przedłużone do 120 minut, jeżeli grupa chciałaby zapoznać się dodatkowymi filmami dotyczącymi osób upamiętnionych w Panteonie.

Dla Państwa komfortu zwiedzania jedna grupa może liczyć około 20 osób.

Opłaty za usługę przewodnicką: 12 zł/os. (w tym: bilety wstępu 10 zł/os. i opłata za przewodnika 2 zł/os.)

Zapisy telefoniczne: 784 906 432 

Turyści zagraniczni 

Panteon Górnośląski można zwiedzać z przewodnikiem w języku angielskim, po wcześniejszym umówieniu się. Zwiedzanie trwa około 60 minut. Istnieje możliwość przygotowania indywidualnej ścieżki zwiedzania pod daną grupę (np. opowiedzenie o wybranych postaciach czy o historii Górnego Śląska w XX i XX wieku). Dla komfortu Państwa zwiedzania, grupa może liczyć max. 15 osób.

Opłaty za usługę przewodnicką w języku angielskim: 150 zł + bilet ulgowy grupowy od osoby (10 zł).

Zapisy telefoniczne: 784 906 432 

Parkingi dla grup zorganizowanych 

Grupy zorganizowane mogą korzystać z parkingu, który jest zlokalizowany w pobliżu Panteonu Górnośląskiego. Zapisując daną grupę prosimy o podanie informacji, że chcą Państwo skorzystać z miejsca parkingowego.  

Regulamin zwiedzania

Plik w formacie PDF (2.2 MB)