ikona-lokalizacja

ul. Plebiscytowa 49A
40-041 Katowice

Oszek Robert (1895-1938)

Jeden z dowódców w III powstaniu śląskim. W maju 1921 roku z byłych marynarzy stworzył specjalny oddział szturmowy, który został wyposażony w samochody pancerne.

Przepłynąwszy wiele mil morskich powrócił w rodzinne strony by walczyć w III powstaniu śląskim. Robert Oszek w 1910 roku uciekł z domu do Hamburga, gdzie nielegalnie dostał się na pokład norweskiego szkunera wielorybniczego „Olaf II”. Po ujawnieniu swojej obecności podjął pracę na statku, najpierw jako szeregowy marynarz, z czasem pierwszy harpunnik. We wrześniu 1912 roku wstąpił do cesarskiej marynarki wojennej. Podczas I wojny światowej służył w niemieckiej marynarce wojennej.

W 1919 roku wrócił do Polski. Wstąpił do Marynarki Wojennej II RP. W listopadzie tego roku zgłosił się do Departamentu do spraw Morskich w Warszawie, otrzymał stopień podporucznika marynarki wojennej i przydział do Portu Wojennego w Toruniu. Urlopowany w lutym 1921 roku udał się na teren Górnego Śląska, gdzie zgłosił się w Dowództwie Obrony Plebiscytu, włączając się w działania mające na celu przyłączenie regionu do Polski. Na początku maja 1921 roku z grupy byłych marynarzy stworzył samodzielny oddział szturmowy.

Robert Oszek został upamiętniony w sali ludzi powstań i okresu międzywojennego.