Ikona lokalizacja

ul. Plebiscytowa 49A
40-041 Katowice

Kirkor-Kiedroniowa Zofia (1872-1952)

Kirkor-Kiedroniowa Zofia (1872-1952)

Członkini Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, członkini Narodowej Organizacji Kobiet, działaczka narodowa, publicystka, nauczycielka.

Członkini Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, członkini Narodowej Organizacji Kobiet, działaczka narodowa, publicystka, nauczycielka. Była osobą o nieprzeciętnej inteligencji, bystrą obserwatorką swoich czasów, co znajduje potwierdzenie w pamiętnikach. Talent literacki, umiejętności publicystki, mówczyni, agitatorki i dziennikarki pozwoliły Kirkor-Kiedroniowej barwnie odtworzyć wspomnienia z trudnych okresów historycznych. W czasie I wojny światowej udzielała się w Komitecie Ratunkowym, była jedną z inicjatorek jego powstania. Z jej inicjatywy powołano również Związek Polek, została jego przewodniczącą.

W 1918 roku walczyła o powrót Śląska do Macierzy, wygłaszała na wiecach porywające przemówienia. Okres II wojny światowej spędziła w Warszawie. Nadal pisała naukowe opracowania, a w czasie powstania warszawskiego prowadziła dziennik. Po upadku powstania, obłożnie chora, została przez Niemców umieszczona w szpitalu w Tworkach. Uniknęła wywiezienia do Auschwitz tylko dlatego, że z pociągu wydostała ją znajoma.

Zofia Kirokr-Kiedroniowa została upamiętniona w sali ludzi powstań i okresu międzywojennego oraz w sali społeczników, ludzi polityki i administracji.