Ikona lokalizacja

ul. Plebiscytowa 49A
40-041 Katowice

Czym jest Panteon

Panteon Górnośląski w Katowicach to nowa instytucja kultury, której celem jest pokazanie kulturowo – społecznego bogactwa ziemi śląskiej, jako cennej cząstki Rzeczypospolitej. Opowieść o ostatnich stu latach historii Górnego Śląska napisana zostanie poprzez przybliżenie życia i osiągnięć najważniejszych postaci „stąd” – powstańców śląskich, ofiar totalitaryzmów, ludzi Kościoła oraz wybitnych przedstawicieli nauki, kultury i sportu.

Sylwetki osób upamiętnionych w Panteonie są prezentowane w postaci stanowisk multimedialnych, w których znajdują się szczegółowe biogramy, filmy oraz materiały zdjęciowe im poświęcone.

Panteon jest formą uznania i podziękowania za wierność i poświęcenie dla Ojczyzny, widzianej zawsze w polskiej macierzy. Tworzona od podstaw instytucja kultury jest szkołą ukazującą praktyczne formy patriotyzmu. Minione totalitaryzmy zniekształciły historię ostatniego stulecia. Działalność instytucji to także próba wypełnienia luki pamięci i naprawienia zaniedbań związanych z przechowaniem i przekazywaniem świadectw o historii. Powstanie Panteonu Górnośląskiego i jego działalność ma zmierzać do przywrócenia obiektywnego i rzetelnego przekazu historycznego z uwzględnieniem ważnych dla Górnego Śląska postaci.

Przestrzeń całkowita Panteonu Górnośląskiego wraz z tarasem widokowym – 2100 m². Przestrzeń ekspozycyjna 1400 m².

Lisa osób upamiętnionych w Panteonie Górnośląskim w Katowicach jest otwarta i będzie systematycznie powiększana.

Film prezentujący przestrzenie Panteonu

Plan ekspozycji

Panteon - plan schematyczny
Plan schematyczny (kliknij aby pobrać pdf)

Plan schematyczny ekspozycji Panteonu Górnośląskiego. Na planie wyróżniono poszczególne przestrzenie ekspozycyjne zaczynając od sali laureatów nagrody „Lux ex Silesia”, ludzi nauki, ludzi kultury, ludzi sportu, poprzez bohaterów i ludzi wobec totalitaryzmów, społeczników, aż do sal poświęconym duchowieństwu na Górnym Śląsku. Przedostatnią salą jest krypta grobowa biskupów katowickich. Zwiedzanie kończy się w sali świętych i błogosławionych.

Opinie gości zamieszczone w księdze pamiątkowej

  • Gratuluję pomysłu ! Uczta duchowa dla każdego, nie tylko Ślązaka. Z pewnością jeszcze nie raz tutaj przybędziemy rodzinnie i z młodzieżą szkolną.

 

  • Jeździmy po świecie. Cudze chwalimy a swojego nie znamy. Chwała tym którzy pomysł zrealizowali na naszej śląskiej ziemi. Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy fizycznie i duchowo zobaczyć naszych wielkich poprzedników.

 

  • Każdy Górnoślązak musi tu być – poznać historię małej Ojczyzny.

 

  • Wspaniałe świadectwo dla Ślązaków!!! Gratulujemy tego pomysłu.

 

  • Mój zachwyt nie ma granic. Wchodziłem z zastrzeżeniem, wychodzę –  do głębi. Przyjaźń ze Śląskiem zyskała nowy wymiar. Wielka wdzięczność dla bohaterów tej opowieści, pomysłodawców i realizatorów POMNIKA postaci zasłużonych dla Śląska i Polski.

 

  • Jestem pod wielkim wrażeniem. Dziękuję za możliwość zapoznania się ze wspaniałymi ludźmi Górnego Śląska. Wspaniały przewodnik. Dziękuję.

 

  • Bardzo dziękujemy za LEKCJĘ HISTORII – przystępna forma nawet dla 8-latka. Wspaniała Pani Przewodnik. Dziękujemy.

 

  • Dziękujemy za możliwość poznania historii w tak pięknym wydaniu jak Panteon Górnośląski i możliwość popatrzenia na nasze miasto z tarasu na dachu katedry.

 

  • Z ogromną radością odwiedziliśmy Górnośląski Panteon i dziękujemy za pięknie ukazanie historii naszej Śląskiej ziemi pisanej przez wspaniałych ludzi ukazanych w intensywny sposób w Panteonie.

Panteon Górnośląski w Katowicach jest instytucją kultury prowadzoną przez Województwo Śląskie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Archidiecezję Katowicką oraz Miasto Katowice jako wspólna instytucja kultury. Nadzór bezpośredni nad Panteonem Górnośląskim
sprawuje Zarząd Województwa Śląskiego.