ikona-lokalizacja

ul. Plebiscytowa 49A
40-041 Katowice

Narodowy Dzień Powstań Śląskich  

Drodzy Państwo, dzisiaj wspominamy bohaterską walkę mieszkańców Górnego Śląska o przyłączenie tych ziem do Polski. W latach 1919-1921, w trudnych czasach po I wojnie światowej, tysiące Ślązaków wzięło udział w trzech powstaniach, które przyczyniły się do przyłączenia części Górnego Śląska do naszego kraju. Narodowy Dzień Powstań Śląskich to okazja, abyśmy oddali hołd tym, którzy z oddaniem walczyli o wolność i niepodległość Polski.

To również czas na przypomnienie sobie o ważnych wartościach, takich jak patriotyzm, miłość do ojczyzny i gotowość do poświęceń dla dobra wspólnego. W tym dniu pamięci i wdzięczności, składamy hołd bohaterom Powstań Śląskich, którzy swoją odwagą i determinacją przyczynili się do kształtowania naszej tożsamości narodowej. Ich poświęcenie na zawsze pozostanie w naszych sercach i pamięci. Dziękujemy Wam, Powstańcy Śląscy, za Waszą walkę, za Wasze marzenia o lepszej Polsce i za to, że dzięki Wam możemy być dumni z naszej historii. Niech Narodowy Dzień Powstań Śląskich będzie dla nas wszystkich przypomnieniem o tym, jak ważne są wartości, które wyznawali nasi przodkowie. Świętujmy razem!

Narodowy Dzień Powstań Śląskich to święto państwowe, które ma upamiętniać trzy zrywy z lat 1919–1921 i uczcić pamięć ich „bohaterskich uczestników, którzy wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej”. Po raz pierwszy święto było obchodzone w 2022 r.

Z okazji święta, pracownik Panteonu Górnośląskiego Bartosz Szostek wygłosi wykład na temat postaci Wojciecha Korfantego w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Zachęcamy także do obejrzenia filmów prezentujących historię Powstań Śląskich oraz postaci Józefa Rymera, które przygotował dla Muzeum Historii Polski, Adam Turula
 

40 rocznica wizyty Jana Pawła II w Katowicach  

Papież Jan Paweł II odwiedził Katowice 20 czerwca 1983 r. w trakcie swojej drugiej pielgrzymki do Polski. 

Prezentujemy poniżej zapis wykładu dotyczący tego wydarzenia, który wygłosił ks. dr Stanisław Puchała w trakcie Walnego Zjazdu Członków Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym – Regionu Śląsko-Dąbrowskiego w dniu 18 czerwca 2023 r. Spotkanie miało miejsce w Panteonie Górnośląskim w Katowicach.