ikona-lokalizacja

ul. Plebiscytowa 49A
40-041 Katowice

Komiks "Fos-Zoe" - rysunkowa opowieść o księdzu Franciszku Blachnickim

Panteon Górnośląski ukończył pracę nad komiksem „Fos-Zoe” będącej opowieścią o księdzu Franciszku Blachnickim, charyzmatycznym kapłanie i wybitnym Górnoślązaku, który stworzył ruch młodzieżowy „Światło-Życie”.

Do tej pory nie powstała tak atrakcyjna wizualnie, emocjonalna i dostosowana treścią merytoryczną publikacja o ks. Franciszku Blachnickim dedykowana dla młodzieży. Chcemy zapełnić tę lukę i wypromować ważną osobę z naszego regionu wśród młodych ludzi. 10 czerwca 2023 r. komiks zostanie premierowo zaprezentowany w Krościenku, podczas Jubileuszu 50-lecia oddania Ruchu Niepokalanej Matce Kościoła.

Informacje prasowe:  film@panteon-gornoslaski.pl

„Gratuluję znakomitego pomysłu, aby przedstawić ludziom młodym (i nie tylko) życie sł. Bożego ks. F. Blachnickiego w formie komiksu. To ciekawa opowieść o niezwykłym człowieku, który najpierw sam się nawrócił, by później, dzięki odważnej wierze w Chrystusa, wpływać na duchową przemianę wielu ludzi. Młodych i dorosłych, nieraz zbuntowanych, ale w głębi serca poszukujących sensu życia w Bożym światle wiary. Dlatego zachęcam: „Bierz i czytaj” (św. Augustyn. „Wyznania”).”

ks. biskup Adam Wodarczyk

Postulator procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego

 

„Na początku muszę przyznać, że brakuje mi zaledwie kilku lat do wieku komiksowej babci Franka. Dlatego nie potrafię powiedzieć, jak tę historię odbierze współczesna młodzież. Mi osobiście taka propozycja przedstawienia księdza Blachnickiego bardzo odpowiada. Kilka istotnych faktów z jego niezwykłego życia zostało wplecionych w opowieść o duchowej przemianie zbuntowanego nastolatka. Sam pamiętam wiele podobnych sytuacji, kiedy chłopcy lub dziewczęta – podążając za swoimi ukochanymi – na oazowych spotkaniach odnaleźli drogę do Boga.”

ks. Marek Sędek, Moderator Generalny Ruchu Światło-Życie

 

„Wyjątkowe i bardzo ciekawe przedstawienie postaci ks. Blachnickiego i Ruchu Światło-Życie. Inne niż dotychczasowe, które znam. Warto się zatrzymać przy tej lekturze.”

ks. Waldemar Maciejewski, Moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej

Film o komiksie

Relację z prezentacji komiksu w Krościenku jak również osobną informację      o autorach komiksu przedstawimy w kolejnych komunikatach.