ikona-lokalizacja

ul. Plebiscytowa 49A
40-041 Katowice

Oferta edukacyjna 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Działalność edukacyjna naszej instytucji obejmuje lekcje oraz warsztaty poświęcone postaciom upamiętnionym w Panteonie Górnośląskim oraz historii Polski i Górnego Śląska w XX i XXI wieku.

LEKCJE I WARSZTATY:

„Opowieść o niezwykłych mieszkankach Górnego Śląska”

Grupa wiekowa: 6 – 15 lat
Opis zajęć: W czasie zajęć uczestnicy poznają sylwetki wybranych bohaterek Panteonu Górnośląskiego oraz zapoznają się z ich niezwykłymi historiami. Ponadto, podczas warsztatów plastycznych będą wykonywać wizerunki wybranych przez siebie bohaterek.

Czas trwania: 60-70 minut

—–

„Śladami śląskich bohaterów”
Grupa wiekowa: 6-13 lat
Opis zajęć: W trakcie lekcji uczestnicy będą aktywnie zwiedzać Panteon Górnośląski, m.in. samodzielnie wyszukując informacje o osobach upamiętnionych i biorąc udział w wyścigach żużlowych, a podczas warsztatów plastycznych będą mieli okazję własnoręcznie wykonać przypinki przedstawiające wybranych przez siebie bohaterów Panteonu Górnośląskiego.
Czas trwania: 90 minut

—–

„Życie w średniowiecznym klasztorze”
Grupa wiekowa: 7-13 lat
Opis zajęć: W czasie zajęć uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z codziennym życiem zakonników oraz spojrzeć na klasztorną codzienność, która podobnie jak kiedyś tak i dziś jest swego rodzaju tajemnicą.
Czas trwania: 60-70 minut

—–

„Na tropie ludzi (nie)zwykłych”

Grupa wiekowa: 10-19 lat
Opis zajęć: Gra detektywistyczna. Na podstawie zagadek, map i zdjęć uczestnicy samodzielnie tropią bohaterów Panteonu. Przewidziano dwa poziomy trudności (klasy IV-VI, VII-VIII i szkoły ponadpodstawowe).

Czas trwania: 60-70 minut

—–

„Powrót części Górnego Śląska do macierzy”
Grupa wiekowa: 12-15 lat
Opis zajęć: W czasie zajęć uczestnicy będą mieli okazję poznać bliżej przełomowe wydarzenia, które doprowadziły do powrotu części Górnego Śląska do Rzeczypospolitej.
Czas trwania: 60-70 minut

—–

„Duchowe dzieje Górnego Śląska”

Grupa wiekowa: 13 – 15 lat

Opis zajęć: W czasie zajęć uczniowie będą mieć okazję zapoznać się z przełomowymi dziejami związanymi z budowaniem i rozwojem śląskiego Kościoła w ostatnim stuleciu. Ten niełatwy czas będzie naświetlony przez pryzmat duchownych, którzy oddali się służbie drugiemu człowiekowi i regionowi.

Czas trwania: 60-70 minut

—–

„W pamięci zawsze żywe – o niezłomnych kobietach Górnego Śląska”

Grupa wiekowa: 14-19 lat

Opis zajęć: Kim były kobiety niezłomne ze Śląska? Z jednej strony idealistki, patriotki, ale z drugiej strony – matki, żony, córki, siostry. Kobiety o różnym statusie społecznym, różnych przekonaniach religijnych. Często wyłamujące się z przyjętych społecznych konwenansów, przełamujące bariery własnych słabości, czy ludzkich oczekiwań. Przede wszystkim były to marzycielki, które nie zawahały się sięgnąć po swoje marzenia.
Czas trwania: 90 minut

—–

„Przełomowe lato 1980 roku”
Grupa wiekowa: 16-19 lat
Opis zajęć: W czasie zajęć uczniowie będą mieć okazję zapoznać się z wydarzeniami dziejącymi się na przełomie sierpnia i września 1980 roku na Wybrzeżu Gdańskim i Górnym Śląsku, które doprowadziły do powstania Solidarności.
Czas trwania: 60-70 minut

—–—–—–—–—–—–—–—–—–—–—–—–—–—–—–

Rezerwacja: Dział Merytoryczny 32 400 82 72

Adres: Katowice ul. Plebiscytowa 49A, wejście od ul. Wita Stwosza

Koszt zajęć: bilet grupowy 10 zł./os., dodatkowo opłata 40 zł.

E-mail: biuro@panteon-gornoslaski.pl

Strona internetowa: www.panteon-gornoslaski.pl