Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Działalność edukacyjna naszej instytucji obejmuje lekcje oraz warsztaty poświęcone postaciom upamiętnionym w Panteonie Górnośląskim oraz historii Polski i Górnego Śląska w XX i XXI wieku.
LEKCJE I WARSZTATY:
„Opowieść o niezwykłych mieszkankach Górnego Śląska”
Grupa wiekowa: 6 – 15 lat
Opis zajęć: W czasie zajęć uczestnicy poznają sylwetki wybranych bohaterek Panteonu Górnośląskiego oraz zapoznają się z ich niezwykłymi historiami. Ponadto, podczas warsztatów plastycznych będą wykonywać wizerunki wybranych przez siebie bohaterek.
Czas trwania: 60-70 minut
—–
„Śladami śląskich bohaterów”
Grupa wiekowa: 6-13 lat
Opis zajęć: W trakcie lekcji uczestnicy będą aktywnie zwiedzać Panteon Górnośląski, m.in. samodzielnie wyszukując informacje o osobach upamiętnionych i biorąc udział w wyścigach żużlowych, a podczas warsztatów plastycznych będą mieli okazję własnoręcznie wykonać przypinki przedstawiające wybranych przez siebie bohaterów Panteonu Górnośląskiego.
Czas trwania: 90 minut
—–
„Życie w średniowiecznym klasztorze”
Grupa wiekowa: 7-13 lat
Opis zajęć: W czasie zajęć uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z codziennym życiem zakonników oraz spojrzeć na klasztorną codzienność, która podobnie jak kiedyś tak i dziś jest swego rodzaju tajemnicą.
Czas trwania: 60-70 minut
—–
„Na tropie ludzi (nie)zwykłych”
Grupa wiekowa: 10-19 lat
Opis zajęć: Gra detektywistyczna. Na podstawie zagadek, map i zdjęć uczestnicy samodzielnie tropią bohaterów Panteonu. Przewidziano dwa poziomy trudności (klasy IV-VI, VII-VIII i szkoły ponadpodstawowe).
Czas trwania: 60-70 minut
—–
„Powrót części Górnego Śląska do macierzy”
Grupa wiekowa: 12-15 lat
Opis zajęć: W czasie zajęć uczestnicy będą mieli okazję poznać bliżej przełomowe wydarzenia, które doprowadziły do powrotu części Górnego Śląska do Rzeczypospolitej.
Czas trwania: 60-70 minut
—–
„Duchowe dzieje Górnego Śląska”
Grupa wiekowa: 13 – 15 lat
Opis zajęć: W czasie zajęć uczniowie będą mieć okazję zapoznać się z przełomowymi dziejami związanymi z budowaniem i rozwojem śląskiego Kościoła w ostatnim stuleciu. Ten niełatwy czas będzie naświetlony przez pryzmat duchownych, którzy oddali się służbie drugiemu człowiekowi i regionowi.
Czas trwania: 60-70 minut
—–
„W pamięci zawsze żywe – o niezłomnych kobietach Górnego Śląska”
Grupa wiekowa: 14-19 lat
Opis zajęć: Kim były kobiety niezłomne ze Śląska? Z jednej strony idealistki, patriotki, ale z drugiej strony – matki, żony, córki, siostry. Kobiety o różnym statusie społecznym, różnych przekonaniach religijnych. Często wyłamujące się z przyjętych społecznych konwenansów, przełamujące bariery własnych słabości, czy ludzkich oczekiwań. Przede wszystkim były to marzycielki, które nie zawahały się sięgnąć po swoje marzenia.
Czas trwania: 90 minut
—–
„Przełomowe lato 1980 roku”
Grupa wiekowa: 16-19 lat
Opis zajęć: W czasie zajęć uczniowie będą mieć okazję zapoznać się z wydarzeniami dziejącymi się na przełomie sierpnia i września 1980 roku na Wybrzeżu Gdańskim i Górnym Śląsku, które doprowadziły do powstania Solidarności.
Czas trwania: 60-70 minut
—–—–—–—–—–—–—–—–—–—–—–—–—–—–—–
Rezerwacja: Dział Merytoryczny 32 400 82 72
Adres: Katowice ul. Plebiscytowa 49A, wejście od ul. Wita Stwosza
Koszt zajęć: bilet grupowy 10 zł./os., dodatkowo opłata 40 zł.
E-mail: biuro@panteon-gornoslaski.pl
Strona internetowa: www.panteon-gornoslaski.pl
ul. Plebiscytowa 49A
40-041 Katowice
Biuro (32) 400 82 72 lub 602 465 144
Księgowość 784 044 072
Zwiedzanie 784 906 432