ikona-lokalizacja

ul. Plebiscytowa 49A
40-041 Katowice

Zostań naszym darczyńcą - poszukujemy pamiątek po osobach upamiętnionych w Panteonie Górnośląskim 

Zwracamy się do Państwa z gorącym apelem i prośbą o przekazywanie pamiątek, które są świadectwem życia i działalności Waszych bliskich, których pamięć uhonorowana jest w Panteonie Górnośląskim.

Wasze rodzinne skarby – listy, fotografie, dokumenty, a także przedmioty codziennego użytku, ale również te związane z życiem zawodowym, które przetrwały próbę czasu, są nieocenionym źródłem wiedzy o ludziach, którzy przyczynili się do kształtowania historii naszego regionu. Zachęcamy Państwa do dzielenia się tymi pamiątkami, aby mogły one stać się częścią zbiorów Panteonu Górnośląskiego i służyć edukacji kolejnych pokoleń. Gwarantujemy, że zostaną one odpowiednio zabezpieczone i zaprezentowane z należytym szacunkiem dla pamięci o Waszych bliskich.

Jeśli z przyczyn sentymentalnych, ciężko Państwu będzie rozstać się z pamiątkami po Najbliższych, będziemy wdzięczni za możliwość zeskanowania oryginalnych fotografii, dokumentów. Pamięć o tych, którzy odeszli, jest cennym dziedzictwem, które należy pielęgnować i przekazywać dalej.

Dzięki Waszej hojności, możemy wspólnie kreować miejsce, które będzie żywym przekazem historii i wartości, niosących ze sobą pamięć o tych, którzy na zawsze zapisali się w historii Górnego Śląska.

 

Są dwie formy przekazania pamiątek: darowizna i depozyt.

 

Darowizna:

czyli przeniesienie własności na Panteon Górnośląski w Katowicach. Zachęcamy do tej formy przekazywania pamiątek, ponieważ pozwala ona w pełni nimi dysponować i daje możliwość właściwego przechowywania, konserwacji i ekspozycji. Jest to forma dla osób, które szukają miejsca, w którym rzeczy będące świadkami czasu, znajdą właściwe dla siebie miejsce i staną się źródłem kształtowania pamięci kolejnych pokoleń o historii regionu. Jeżeli macie Państwo takie rzeczy i boicie się, że zaginą, zniszczą się lub warunki do ich przechowywania są niewłaściwe, to Panteon Górnośląski w Katowicach posiada warunki i środki aby otoczyć je opieką.

Depozyt:

czyli przekazanie na określony umową czas z klauzulą o możliwości ekspozycji. Jeżeli są Państwo emocjonalnie przywiązani do pamiątek i nie chcecie dokonywać darowizny, prosimy o wybranie tej formy przekazania pamiątek. Depozyt daje szansę, aby Państwa pamiątki świadczyły w naszej Instytucji o historii. Jesteście Państwo dalej właścicielami eksponatów, ale znajdują się one w dyspozycji Panteonu Górnośląskiego w Katowicach.

Aby przekazać pamiątkę trzeba:

– umówić się telefonicznie lub mail-owo – biuro@panteon-gornoslaski.pl 

– przekazać informację co Państwo chcą przekazać

– omówić szczegóły przekazania

– omówić szczegóły umowy

 

Dyrektor i Pracownicy Panteonu Górnośląskiego w Katowicach

fot. pixabay