ikona-lokalizacja

ul. Plebiscytowa 49A
40-041 Katowice

Uroczystość przekazania guzików z mundurów ofiar katyńskich  

15 czerwca 2023r., odbędzie się uroczystość przekazania przez pana Grzegorza Grześkowiaka – prezesa Katowickiego Oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina policyjna 39”, oryginalnych guzików z mundurów ofiar katyńskich.
 
Ma to związek z 80. rocznicą ujawnienia zbrodni katyńskiej, ale również nawiązuje do postaci pierwszego polskiego medyka sądowego – dr. Tadeusza Pragłowskiego, który w kwietniu 1943r. uczestniczył w badaniach zbrodni katyńskiej z ramienia PCK.
 
Tadeusz Pragłowski wśród ofiar w lesie katyńskim rozpoznał kolegę uniwersyteckiego w stopniu kapitana, potwierdzając, że ofiarami są polscy oficerowie.
 
Zbrodnia katyńska pochłonęła co najmniej 22 tyś. istnień ludzkich, w tym co najmniej 14,5 tyś. wojskowych, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej oraz przedstawicieli polskiej elity intelektualnej przetrzymywanych w sowieckich więzieniach. Mianem zbrodni katyńskiej określa się wszystkie masowe zbrodnie popełnione na Polakach w lesie katyńskim, w Twerze (Miednoje) czy w Charkowie.
 
Uroczystość odbędzie 15 czerwca w godz. 11.00-13.00 w Panteonie Górnośląskim przy ul. Plebiscytowej 49a (wejście od strony ul. Wita Stwosza). 
 
Patronat medialny nad wydarzeniem:
 
  • Radio Katowice
  • Radio eM
  • Gość Niedzielny