ikona-lokalizacja

ul. Plebiscytowa 49A
40-041 Katowice

Powstaje film o życiu ks. Franciszka Blachnickiego!

Ksiądz Franciszek Blachnicki zmarł 27 lutego 1987 roku w Carlsbergu (Niemcy). Jak dowodzą śledczy IPN założyciel ruchu oazowego w Polsce padł ofiarą agentów Służby Bezpieczeństwa PRL. Powstaje film fabularny opowiadający o Jego życiu. Główną oś scenariusza stanowią ostatnie miesiące życia odważnego kapłana.

To postać, która może być fascynująca z wielu powodów – podkreśla bp Adam Wodarczyk, postulator procesu beatyfikacyjnego księdza Franciszka Blachnickiego – Jako kapłan odcisnął piętno na życiu wielu ludzi, ucząc ich żyć w prawdzie. Jego działalność wywarła też ogromny wpływ na kształt świata, w którym dziś żyjemy, na to że mamy wolną Polskę, że współcześni młodzi ludzie mają możliwość normalnie funkcjonować. Jego proces beatyfikacyjny został ukończony 9 lat temu decyzją papieża o uznaniu heroiczności cnót kapłana. Żeby mógł zostać wyniesiony na ołtarze potrzeba jeszcze uznanego przez Kościół cudu za Jego wstawiennictwem. Na taki cud czekamy i modlimy się o niego. Nowe światło na sprawę rzucają ustalenia śledczych o okolicznościach śmierci księdza Blachnickiego. Wobec tych doniesień być może zostanie rozważone wdrożenie ścieżki procesowej w sprawie o męczeństwo – dodaje biskup Wodarczyk.

Konkretne plany dotyczące produkcji filmu poświęconego życiu tego znanego nie tylko w Polsce kapłana, powstały dwa i pół roku temu.

Zaowocowały wyłonieniem przez producenta filmu – Panteon Górnośląski w Katowicach – scenarzystki Katarzyny Błaszczyńskiej (w drodze konkursu) oraz rozpoczęciem zdjęć dniem próbnym 8 grudnia 2023 r. w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie.

 

Reżyserem filmu jest Mateusz Olszewski. W rolę księdza Franciszka Blachnickiego wciela się Andrzej Niemirski. Jedną z głównych ról kobiecych – wspierającej dzieła kapłana asystentki i przyjaciółki Marysi, powierzono Dominice Kluźniak. Akcja filmu koncentruje się na kilku ostatnich miesiącach życia księdza Blachnickiego, kiedy to walczy on z trudnościami finansowymi prowadzonego w Carlsbergu ośrodka Marianum. Musi także skonfrontować się z podejrzeniami o obecność agentów SB w gronie najbliższych współpracowników.

Produkcja filmu to długotrwały i złożony proces. Obecnie kończymy etap developmentu, czyli planowania i decyzji dotyczących szczegółów tego przedsięwzięcia. Mamy już kosztorys i terminarz prac. Rozpoczynamy starania o środki finansowe z różnego rodzaju instytucji kultury, samorządów, biznesu – wyjaśnia Ryszard Kopiec, dyrektor Panteonu Górnośląskiego – Dlatego zachęcamy do kontaktu wszystkie organizacje, instytucje, firmy i osoby prywatne pragnące wesprzeć prace nad opowiedzeniem historii tego wyjątkowego bohatera.

 

 

Jednocześnie producenci zapraszają każdego, kto chciałby dołożyć swoją cegiełkę do powstania tej kinowej opowieści, do wsparcia poprzez przekazanie 1,5% podatku. Można tego dokonać wpisując w deklarację podatkową KRS Fundacji Światło-Życie – 0000071891, a w polu “cel szczegółowy” słowo: FILM.

Można także wspierać producentów przekazując darowizny na konto bankowe Fundacji Światło-Życie specjalnie dedykowane dla filmu:

89 1240 1330 1111 0010 8911 6800 (w tytule przelewu wpisując: “Darowizna na FILM”).

Dla mnie ksiądz Blachnicki to wielki bohater ponieważ przeżył życie jako wolny człowiek. Odkrył Boga, który jest jedynym, prawdziwym źródłem wolności. Oddał swoje życie w służbie tej prawdzie – mówi Andrzej Raj, Prezes Zarządu Fundacji Światło-Życie (koproducenta filmu) – Jestem przekonany, że w dzieło powstania tego filmu włączy się społeczność ruchu oazowego w Polsce i na świecie. Liczymy na osoby, które pamiętają księdza Blachnickiego ze swojej oazowej młodości i chciałyby przy tej okazji wspólnie powspominać ten wspaniały, budujący czas oraz opowiedzieć o nim kolejnym pokoleniom. Jesteśmy również przekonani, że także młodsi członkowie wspólnot Ruchu Światło-Życie zechcą zaangażować się w to przedsięwzięcie – dodaje.

Film na ekrany polskich kin wprowadzi Rafael Film, czołowy polski dystrybutor filmów z wartościowym, ewangelicznym przesłaniem.

Niewiele jest postaci we współczesnej historii Polski i Kościoła, które bardziej niż ks. Blachnicki zasługiwałyby na upamiętnienie produkcją filmową – mówi Przemysław Wręźlewicz, dyrektor Rafael Film. – Dlatego z wielką radością i bez chwili wahania włączyliśmy się w proces powstania filmu, a w przyszłości będziemy robić wszystko, by jak najszerzej zaprezentować dzieło polskim i nie tylko polskim widzom – dodaje.

 

 

Dane szczegółowe o twórcach i produkcji:

Film fabularny o ks. Franciszku Blachnickim

 

Producent:

Panteon Górnośląski w Katowicach

Dyrektor Panteonu, Producent:

Ryszard Kopiec

Reżyseria:

Mateusz Olszewski

Scenariusz:

Katarzyna Błaszczyńska

Aktorzy:

Andrzej Niemirski (ks. Franciszek Blachnicki), Dominika Kluźniak (Marysia), Antoni Gryzik (Gospodarz)

Współproducent, kierownik produkcji:

Maria Wilgus

Autor zdjęć:

Marcin Lesisz

Realizator światła:

Janusz Bulanda

Scenografia:

Joanna Walisiak-Jankowska

Rekwizyty:

Anna Podhajny

II reżyser:

Anna Gołębiewska – Bussold

Reżyser obsady:

Angelika Olszewska

Reżyser dźwięku:

Iga Kałduńska

Kostiumy:

Maria Kłosińska

Kierownik planu:

Marek Lyszczyna

 

Osoby i instytucje pragnące wesprzeć produkcję filmu o księdzu Franciszku Blachnickim zapraszamy do kontaktu z Panteonem Górnośląskim w Katowicach lub Fundacją Światło-Życie.

 

Kontakt:

Maria Wilgus

Współproducent

Kierownik produkcji

605 255 999

film@panteon-gornoslaski.pl

 

Kontakt dla mediów:

Anna Kołodziejczyk

PR Manager

725 819 835

kontakt@sferykultury.pl

 


Więcej informacji można znaleźć na:

https://panteon-gornoslaski.pl/film-o-ks-blachnickim/ oraz https://fundacja.oaza.pl/

Panteon Górnośląski wydał też komiks poświęcony postaci księdza

Franciszka Blachnickiego, którego współautorem jest reżyser filmu

Mateusz Olszewski: https://panteon-gornoslaski.pl/komiks-blachnicki/ .