Ksiądz Franciszek Blachnicki zmarł 27 lutego 1987 roku w Carlsbergu (Niemcy). Jak dowodzą śledczy IPN założyciel ruchu oazowego w Polsce padł ofiarą agentów Służby Bezpieczeństwa PRL. Powstaje film fabularny opowiadający o Jego życiu. Główną oś scenariusza stanowią ostatnie miesiące życia odważnego kapłana.
To postać, która może być fascynująca z wielu powodów – podkreśla bp Adam Wodarczyk, postulator procesu beatyfikacyjnego księdza Franciszka Blachnickiego – Jako kapłan odcisnął piętno na życiu wielu ludzi, ucząc ich żyć w prawdzie. Jego działalność wywarła też ogromny wpływ na kształt świata, w którym dziś żyjemy, na to że mamy wolną Polskę, że współcześni młodzi ludzie mają możliwość normalnie funkcjonować. Jego proces beatyfikacyjny został ukończony 9 lat temu decyzją papieża o uznaniu heroiczności cnót kapłana. Żeby mógł zostać wyniesiony na ołtarze potrzeba jeszcze uznanego przez Kościół cudu za Jego wstawiennictwem. Na taki cud czekamy i modlimy się o niego. Nowe światło na sprawę rzucają ustalenia śledczych o okolicznościach śmierci księdza Blachnickiego. Wobec tych doniesień być może zostanie rozważone wdrożenie ścieżki procesowej w sprawie o męczeństwo – dodaje biskup Wodarczyk.
Konkretne plany dotyczące produkcji filmu poświęconego życiu tego znanego nie tylko w Polsce kapłana, powstały dwa i pół roku temu.
Zaowocowały wyłonieniem przez producenta filmu – Panteon Górnośląski w Katowicach – scenarzystki Katarzyny Błaszczyńskiej (w drodze konkursu) oraz rozpoczęciem zdjęć dniem próbnym 8 grudnia 2023 r. w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie.
Reżyserem filmu jest Mateusz Olszewski. W rolę księdza Franciszka Blachnickiego wciela się Andrzej Niemirski. Jedną z głównych ról kobiecych – wspierającej dzieła kapłana asystentki i przyjaciółki Marysi, powierzono Dominice Kluźniak. Akcja filmu koncentruje się na kilku ostatnich miesiącach życia księdza Blachnickiego, kiedy to walczy on z trudnościami finansowymi prowadzonego w Carlsbergu ośrodka Marianum. Musi także skonfrontować się z podejrzeniami o obecność agentów SB w gronie najbliższych współpracowników.
Produkcja filmu to długotrwały i złożony proces. Obecnie kończymy etap developmentu, czyli planowania i decyzji dotyczących szczegółów tego przedsięwzięcia. Mamy już kosztorys i terminarz prac. Rozpoczynamy starania o środki finansowe z różnego rodzaju instytucji kultury, samorządów, biznesu – wyjaśnia Ryszard Kopiec, dyrektor Panteonu Górnośląskiego – Dlatego zachęcamy do kontaktu wszystkie organizacje, instytucje, firmy i osoby prywatne pragnące wesprzeć prace nad opowiedzeniem historii tego wyjątkowego bohatera.
Jednocześnie producenci zapraszają każdego, kto chciałby dołożyć swoją cegiełkę do powstania tej kinowej opowieści, do wsparcia poprzez przekazanie 1,5% podatku. Można tego dokonać wpisując w deklarację podatkową KRS Fundacji Światło-Życie – 0000071891, a w polu “cel szczegółowy” słowo: FILM.
Można także wspierać producentów przekazując darowizny na konto bankowe Fundacji Światło-Życie specjalnie dedykowane dla filmu:
89 1240 1330 1111 0010 8911 6800 (w tytule przelewu wpisując: “Darowizna na FILM”).
Dla mnie ksiądz Blachnicki to wielki bohater ponieważ przeżył życie jako wolny człowiek. Odkrył Boga, który jest jedynym, prawdziwym źródłem wolności. Oddał swoje życie w służbie tej prawdzie – mówi Andrzej Raj, Prezes Zarządu Fundacji Światło-Życie (koproducenta filmu) – Jestem przekonany, że w dzieło powstania tego filmu włączy się społeczność ruchu oazowego w Polsce i na świecie. Liczymy na osoby, które pamiętają księdza Blachnickiego ze swojej oazowej młodości i chciałyby przy tej okazji wspólnie powspominać ten wspaniały, budujący czas oraz opowiedzieć o nim kolejnym pokoleniom. Jesteśmy również przekonani, że także młodsi członkowie wspólnot Ruchu Światło-Życie zechcą zaangażować się w to przedsięwzięcie – dodaje.
Film na ekrany polskich kin wprowadzi Rafael Film, czołowy polski dystrybutor filmów z wartościowym, ewangelicznym przesłaniem.
Niewiele jest postaci we współczesnej historii Polski i Kościoła, które bardziej niż ks. Blachnicki zasługiwałyby na upamiętnienie produkcją filmową – mówi Przemysław Wręźlewicz, dyrektor Rafael Film. – Dlatego z wielką radością i bez chwili wahania włączyliśmy się w proces powstania filmu, a w przyszłości będziemy robić wszystko, by jak najszerzej zaprezentować dzieło polskim i nie tylko polskim widzom – dodaje.
Dane szczegółowe o twórcach i produkcji:
Film fabularny o ks. Franciszku Blachnickim
Producent:
Panteon Górnośląski w Katowicach
Dyrektor Panteonu, Producent:
Ryszard Kopiec
Reżyseria:
Mateusz Olszewski
Scenariusz:
Katarzyna Błaszczyńska
Aktorzy:
Andrzej Niemirski (ks. Franciszek Blachnicki), Dominika Kluźniak (Marysia), Antoni Gryzik (Gospodarz)
Współproducent, kierownik produkcji:
Maria Wilgus
Autor zdjęć:
Marcin Lesisz
Realizator światła:
Janusz Bulanda
Scenografia:
Joanna Walisiak-Jankowska
Rekwizyty:
Anna Podhajny
II reżyser:
Anna Gołębiewska – Bussold
Reżyser obsady:
Angelika Olszewska
Reżyser dźwięku:
Iga Kałduńska
Kostiumy:
Maria Kłosińska
Kierownik planu:
Marek Lyszczyna
Osoby i instytucje pragnące wesprzeć produkcję filmu o księdzu Franciszku Blachnickim zapraszamy do kontaktu z Panteonem Górnośląskim w Katowicach lub Fundacją Światło-Życie.
Kontakt:
Maria Wilgus
Współproducent
Kierownik produkcji
605 255 999
Kontakt dla mediów:
Anna Kołodziejczyk
PR Manager
725 819 835
Więcej informacji można znaleźć na:
https://panteon-gornoslaski.pl/film-o-ks-blachnickim/ oraz https://fundacja.oaza.pl/
Panteon Górnośląski wydał też komiks poświęcony postaci księdza
Franciszka Blachnickiego, którego współautorem jest reżyser filmu
Mateusz Olszewski: https://panteon-gornoslaski.pl/komiks-blachnicki/ .
ul. Plebiscytowa 49A
40-041 Katowice
Biuro (32) 400 82 72 lub 602 465 144
Księgowość 784 044 072
Zwiedzanie 784 906 432