ikona-lokalizacja

ul. Plebiscytowa 49A
40-041 Katowice

Turyści grupowi i zagraniczni

Działalność edukacyjna naszej instytucji obejmuje lekcje oraz warsztaty poświęcone postaciom upamiętnionym w Panteonie Górnośląskim oraz historii Polski i Górnego Śląska w XX i XXI wieku.

LEKCJE I WARSZTATY:

„Opowieść o niezwykłych mieszkankach Górnego Śląska”

Grupa wiekowa: 6 – 15 lat
Opis zajęć: W czasie zajęć uczestnicy poznają sylwetki wybranych bohaterek Panteonu Górnośląskiego oraz zapoznają się z ich niezwykłymi historiami. Ponadto, podczas warsztatów plastycznych będą wykonywać wizerunki wybranych przez siebie bohaterek.

Czas trwania: 60-70 minut

—–

„Śladami śląskich bohaterów”
Grupa wiekowa: 6-13 lat
Opis zajęć: W trakcie lekcji uczestnicy będą aktywnie zwiedzać Panteon Górnośląski, m.in. samodzielnie wyszukując informacje o osobach upamiętnionych i biorąc udział w wyścigach żużlowych, a podczas warsztatów plastycznych będą mieli okazję własnoręcznie wykonać przypinki przedstawiające wybranych przez siebie bohaterów Panteonu Górnośląskiego.
Czas trwania: 90 minut

—–

„Życie w średniowiecznym klasztorze”
Grupa wiekowa: 7-13 lat
Opis zajęć: W czasie zajęć uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z codziennym życiem zakonników oraz spojrzeć na klasztorną codzienność, która podobnie jak kiedyś tak i dziś jest swego rodzaju tajemnicą.
Czas trwania: 60-70 minut

—–

„Na tropie ludzi (nie)zwykłych”

Grupa wiekowa: 10-19 lat
Opis zajęć: Gra detektywistyczna. Na podstawie zagadek, map i zdjęć uczestnicy samodzielnie tropią bohaterów Panteonu. Przewidziano dwa poziomy trudności (klasy IV-VI, VII-VIII i szkoły ponadpodstawowe).

Czas trwania: 60-70 minut

—–

„Powrót części Górnego Śląska do macierzy”
Grupa wiekowa: 12-15 lat
Opis zajęć: W czasie zajęć uczestnicy będą mieli okazję poznać bliżej przełomowe wydarzenia, które doprowadziły do powrotu części Górnego Śląska do Rzeczypospolitej.
Czas trwania: 60-70 minut

—–

„Duchowe dzieje Górnego Śląska”

Grupa wiekowa: 13 – 15 lat

Opis zajęć: W czasie zajęć uczniowie będą mieć okazję zapoznać się z przełomowymi dziejami związanymi z budowaniem i rozwojem śląskiego Kościoła w ostatnim stuleciu. Ten niełatwy czas będzie naświetlony przez pryzmat duchownych, którzy oddali się służbie drugiemu człowiekowi i regionowi.

Czas trwania: 60-70 minut

—–

„W pamięci zawsze żywe – o niezłomnych kobietach Górnego Śląska”

Grupa wiekowa: 14-19 lat

Opis zajęć: Kim były kobiety niezłomne ze Śląska? Z jednej strony idealistki, patriotki, ale z drugiej strony – matki, żony, córki, siostry. Kobiety o różnym statusie społecznym, różnych przekonaniach religijnych. Często wyłamujące się z przyjętych społecznych konwenansów, przełamujące bariery własnych słabości, czy ludzkich oczekiwań. Przede wszystkim były to marzycielki, które nie zawahały się sięgnąć po swoje marzenia.
Czas trwania: 90 minut

—–

„Przełomowe lato 1980 roku”
Grupa wiekowa: 16-19 lat
Opis zajęć: W czasie zajęć uczniowie będą mieć okazję zapoznać się z wydarzeniami dziejącymi się na przełomie sierpnia i września 1980 roku na Wybrzeżu Gdańskim i Górnym Śląsku, które doprowadziły do powstania Solidarności.
Czas trwania: 60-70 minut


—–—–—–—–—–—–—–—–—–—–—–—–—–—–—–

Rezerwacja: Dział Merytoryczny 32 400 82 72

Adres: Katowice ul. Plebiscytowa 49A, wejście od ul. Wita Stwosza

Koszt zajęć: bilet grupowy 10 zł./os., dodatkowo opłata 40 zł.

E-mail: biuro@panteon-gornoslaski.pl

Strona internetowa: www.panteon-gornoslaski.pl

OFERTA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH – zwiedzanie z przewodnikiem:

Panteon Górnośląski w Katowicach można zwiedzać z przewodnikiem po wcześniejszym umówieniu wizyty. Zwiedzanie całej wystawy wraz z prezentacją trzech filmów (wprowadzający; powstania śląskie oraz ludzie wobec totalitaryzmów) zajmuje około 90 minut. Zwiedzanie może zostać przedłużone do 120 minut, jeżeli grupa chciałaby zapoznać się dodatkowymi filmami dotyczącymi osób upamiętnionych w Panteonie.

Dla Państwa komfortu zwiedzania jedna grupa może liczyć około 20 osób.

Opłaty za usługę przewodnicką: 40 zł + bilet ulgowy grupowy od osoby (10 zł)

Zapisy telefoniczne: 32 400 82 72

TURYŚCI ZAGRANICZNI:

Panteon Górnośląski można zwiedzać z przewodnikiem w języku angielskim, po wcześniejszym umówieniu się. Zwiedzanie trwa około 60 minut. Istnieje możliwość przygotowania indywidualnej ścieżki zwiedzania pod daną grupę (np. opowiedzenie o wybranych postaciach czy o historii Górnego Śląska w XX i XX wieku). Dla komfortu Państwa zwiedzania, grupa może liczyć max. 15 osób.

Opłaty za usługę przewodnicką w języku angielskim: 150 zł + bilet ulgowy grupowy od osoby (10 zł).

Zapisy telefoniczne: 32 400 82 72

Regulamin zwiedzania

Plik w formacie PDF