Kontrast Czcionka

Oferta edukacyjna

Zapraszamy do zwiedzania Panteonu z przewodnikiem oraz do udziału w lekcjach przygotowanych z myślą o uczniach szkół podstawowych i ponadpodstawowych:

2022-09-15

Zapraszamy do zwiedzania Panteonu z przewodnikiem oraz do udziału w lekcjach przygotowanych z myślą o uczniach szkół podstawowych i ponadpodstawowych:

 

„Opowieść o niezwykłych mieszkankach Górnego Śląska”

W czasie zajęć uczestnicy poznają sylwetki wybranych bohaterek Panteonu Górnośląskiego oraz zapoznają się z ich niezwykłymi historiami. Ponadto, podczas warsztatów plastycznych będą wykonywać wizerunki wybranych przez siebie bohaterek.

Grupa wiekowa: 6 – 15 lat

„Śladami śląskich bohaterów”

W trakcie lekcji uczestnicy będą aktywnie zwiedzać Panteon Górnośląski, m.in. samodzielnie wyszukując informacje o osobach upamiętnionych i biorąc udział w wyścigach żużlowych, a podczas warsztatów plastycznych będą mieli okazję własnoręcznie wykonać przypinki przedstawiające wybranych przez siebie bohaterów Panteonu Górnośląskiego.

Grupa wiekowa: 6-13 lat

 

„Życie w średniowiecznym klasztorze”

W czasie zajęć uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z codziennym życiem zakonników oraz spojrzeć na klasztorną codzienność, która podobnie jak kiedyś tak i dziś jest swego rodzaju tajemnicą. Zajęcia połączone z prostymi warsztatami kaligrafii.

Grupa wiekowa: 7-13 lat

 

„Na tropie ludzi (nie)zwykłych”

Gra detektywistyczna. Na podstawie zagadek, map i zdjęć uczestnicy samodzielnie tropią bohaterów Panteonu. Przewidziano dwa poziomy trudności (klasy IV-VI, VII-VIII i szkoły ponadpodstawowe).

Grupa wiekowa: 10-19 lat

 

„Powrót części Górnego Śląska do macierzy”

W czasie zajęć uczestnicy będą mieli okazję poznać bliżej przełomowe wydarzenia, które doprowadziły do powrotu części Górnego Śląska do Rzeczypospolitej. Grupa wiekowa: 12-15 lat „Duchowe dzieje Górnego Śląska” W czasie zajęć uczniowie będą mieć okazję zapoznać się z prze-łomowymi dziejami związanymi z budowaniem i rozwojem śląskiego Kościoła w ostatnim stuleciu. Ten niełatwy czas będzie naświetlony przez pryzmat duchownych, którzy oddali się służbie drugiemu człowiekowi i regionowi.

Grupa wiekowa: 13 – 15 lat

 

„W pamięci zawsze żywe – o niezłomnych kobietach Górnego Śląska”

Kim były kobiety niezłomne ze Śląska? Idealistki i patriotki, ale też matki, żony, córki i siostry. Kobiety często wyłamujące się z przyjętych społecznych konwenansów, przełamujące bariery własnych słabości i ludzkich oczekiwań. Przede wszystkim były to marzycielki, które nie zawahały się sięgnąć po swoje marzenia.

Grupa wiekowa: 14-19 lat

 

„Przełomowe lato 1980 roku”

W czasie zajęć uczniowie będą mieć okazję zapoznać się z wydarzeniami dziejącymi się na przełomie sierpnia i września 1980 roku na Wybrzeżu Gdańskim i Górnym Śląsku, które doprowadziły do powstania Solidarności.

Grupa wiekowa: 16-19 lat

 

 

Rezerwacja: Dział Merytoryczny 32 400 82 72

Koszt zajęć: bilet grupowy 10 zł/os., dodatkowo opłata 40 zł.

 

 

Dla szkół