Kontrast Czcionka

HENRYK MIKOŁAJ GÓRECKI - KOMPOZYTOR, KATOLIK, ŚLĄZAK.

Henryk Mikołaj Górecki jest zaliczany do najwybitniejszych kompozytorów polskich przełomu XX i XXI w.

2020-11-05

Henryk Mikołaj Górecki urodził się 6 grudnia 1933 r. w Czernicy, w powiecie rybnickim, zmarł w Katowicach 12 listopada 2010 r. Spoczął na cmentarzu w Katowicach przy ul. Sienkiewicza. Jest zaliczany do najwybitniejszych kompozytorów polskich przełomu XX i XXI w.
W charakterystyce twórczości Henryka Mikołaja Góreckiego podkreśla się jego konsekwencję w tworzeniu własnego muzycznego stylu, wyrażającego się siłą ekspresji i szczególnego oddziaływania na emocje słuchacza. 
Inspirował się kulturą ludową, w której widział ogromną wartość i często sięgał po tematyką religijną, stając się wybitnym kompozytorem muzyki sakralnej. Dlatego też w ocenie jego muzyki akcentuje się głównie jej wymiar etyczny i duchowy, często kontemplacyjny charakter oraz wyjątkową siłę wyrazu. 
Komponował dzieła wokalne, wokalno-instrumentalne i instrumentalne na różne grupy instrumentów. Łącznie skomponował około 90 utworów, jednak międzynarodową sławę przyniosła mu III Symfonia - Symfonia Pieśni Żałosnych skomponowaną w 1976 r. 
Jej prawykonanie miało miejsce podczas XIV Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Współczesnej w Royan we Francji. W Polsce III Symfonię zaprezentowano podczas „Warszawskiej Jesieni” w roku 1977. W obu przypadka partię solową wykonała Stefania Woytowicz. Publiczność usłyszała wówczas coś zupełnie nowego i odmiennego od komponowanej w tym czasie muzyki. Wszyscy byli zszokowani maksymalnym uproszczeniem harmonicznym i oszczędnym, ascetycznym wręcz wykorzystaniem środków muzycznego wyrazu. Opinie krytyków były podzielone i skrajne. Dopiero zainteresowanie zagranicznego wydawnictwa Boosey & Hawkes, wykonanie jej w Studiu BBC w Londynie w grudniu 1987 r., nagranie płyty przed wytwórnię „Elektra Nonesuch” i nadawanie go w brytyjskim Radiu Classic FM przyniosło symfonii spektakularny, międzynarodowy sukces. Symfonia została doceniona po 10 latach od jej pierwszego wykonania.
Choć III Symfonia jest najbardziej rozpoznawalną kompozycją Góreckiego, dziś coraz częściej podkreśla się wagę innych jego dzieł, m.in. II Symfonii, Epitafium op. 12, Refren, Beatus vir, Scontri, czy Ad Matrem op. 29. Wyjątkowe są również kwartety smyczkowe pozostające w repertuarze najważniejszych zespołów na całym świecie.

Panteon Górnośląski zaprasza na wystawę przybliżającą tę niezwykłą postać. Wystawę można oglądać od 4 listopada do 31 grudnia 2020 r. 


4.11. - 22.11.2020 r. - Plac Kwiatowy, Katowice
4.11. - 11.11.2020 r. - Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach, korytarz lustrzany przy wejściu na salę kameralną.
12.11. - 14.12.2020 r. - Kościół OO Oblatów, Katowice
23.11. - 28.11.2020 r. - Dworzec Główny PKP w Katowicach
29.11. - 31.12.2020 r. - Archikatedra Chrystusa Króla w Katowicach

 

Wystawa tworzona we współpracy z Filharmonią Śląską im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach w ramach 8. Międzynarodowych Dni H. M. Góreckiego HoloGramy.

Zapraszamy do lektury:
Panteon Górnośląski upamiętnił postać wybitnego śląskiego kompozytora. W Katowicach można oglądać wystawę poświęconą Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu IKC

 

ZOBACZ GALERIĘ

Aktualności